IPSC – na czym polega strzelectwo dynamiczne?

utworzone przez | mar 10, 2022 | 0 komentarzy

Strzelectwo staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportu, uprawianą przez ludzi w różnym wieku. Wzrost zainteresowania sprawia, że pojawiają się kolejne dziedziny i konkurencje, dające miłośnikom broni szansę na sprawdzenie swoich umiejętności.

Oprócz standardowego strzelectwa statycznego na strzelnicy, coraz większą popularnością cieszy się strzelectwo dynamiczne. Na czym polega i co zrobić, by wziąć udział w zawodach? O tym napiszemy poniżej.

 

IPSC – co to takiego?

IPSC to skrót od angielskiej nazwy International Practical Shooting Confederation, co bywa nieco mylące. Tym terminem określa się bowiem zarówno federację, jak i dyscyplinę sportu. Dodatkowo określenie „Międzynarodowa Konfederacja Strzelectwa Praktycznego” niezbyt oddaje charakter tej specyficznej odmiany strzelectwa. Stąd w naszym kraju znacznie bardziej przyjęła się nazwa strzelectwo dynamiczne, niekiedy stosowana wymiennie ze strzelectwem praktycznym.

Na czym zatem polega strzelectwo dynamiczne? Jest to rodzaj sportu, w którym nie strzela się statycznie do tarczy, jak w dyscyplinach, rozgrywanych choćby na Igrzyskach Olimpijskich. W strzelaniu praktycznym strzelec jest bowiem niemal cały czas w ruchu i musi ustrzelić cele, znajdujące się na specjalnie przygotowanym torze.

 

Krótka historia IPSC oraz czym jest Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Praktycznego?

Dyscyplina dynamiczna wywodzi się z praktycznych potrzeb, związanych z przygotowaniem do walki. Już w latach 30. ubiegłego wieku FBI zaczęło szukać sposobu na skuteczniejsze wyszkolenie swoich agentów. Zajęcia na statycznej strzelnicy nie dawały im bowiem odpowiedniego przygotowania do realnych sytuacji, z którymi mogli mieć do czynienia na co dzień w swojej pracy. Zaczęto zatem organizować strzelanie do celów w terenie, rozmieszczonych w różnych miejscach, wymagających poruszania się, wykonywania mniej lub bardziej dynamicznych ruchów, by ustrzelić tarcze ustawione za rozmaitymi przeszkodami.

Z czasem rozwiązania wypracowane do celów agencyjnych zostały wykorzystane do stworzenia nowej dyscypliny sportu. W 1976 roku Jeff Cooper, Ken Hackathorn i Ray Chapman powołali specjalną organizację (IPSC), która przyczyniła się do popularyzacji tej odmiany strzelectwa na świecie, dzięki stworzeniu kodeksu zachowań oraz organizacji międzynarodowych zawodów. Z czasem powstały również oddziały krajowe konfederacji. W Polsce historia IPSC sięga roku 1996.

Jak czytamy na głównej stronie IPSC Polska, obecnie strzelectwo dynamiczne uprawia na całym świecie aż 70 tysięcy strzelców.

 

Podstawowe zasady strzelectwa dynamicznego

Jak wyglądają zawody w strzelectwie dynamicznym? Rozgrywa się je w specjalnie przygotowywanych do tego torze, na którym strzelcy mają do rozwiązania rozmaite zadania. Nie każdy bowiem cel jest łatwo dostępny, a niektóre tarcze wymagają poruszania się, celowania z różnych kątów oraz przyjmowania rozmaitych pozycji strzeleckich.

Aby wygrać, trzeba zdobyć jak najwięcej punktów, to znaczy trafić jak najbliżej centrum tarczy (alfa za 5 punktów) w jak najkrótszym czasie. Punktację oblicza się, dzieląc uzyskane punkty przez czas potrzebny na całkowite wykonanie konkretnego zadania. Oznacza to, iż w odróżnieniu od klasycznego strzelectwa statycznego, w strzelaniu praktycznym liczy się nie tylko celność, ale też refleks i szybkość.

Podczas strzelania na torze zawodnikowi cały czas towarzyszy sędzia, który kontroluje poprawność działania oraz sprawdza, czy strzelec spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa – ma założone okulary i ochronniki słuchu, palec na spuście kładzie tylko w momencie oddawania strzału. Dodatkowo, przed wejściem na tor, musi wyjąć magazynek, przeładować broń i oddać strzał kontrolny. Dopiero później może ją włożyć do kabury i przystąpić do konkurencji.

Niedopełnienie którejkolwiek z zasad bezpieczeństwa skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją zawodnika.

 

Strzelectwo praktyczne – potrzebne wyposażenie

Strzelectwo dynamiczne wymaga zastosowania odpowiednich rodzajów broni. Bywają to produkty fabryczne lub modyfikowane. Podczas zawodów IPSC można strzelać z trzech rodzajów broni: pistoletu, strzelby lub karabinu, z amunicją kaliber 9 mm Parabellum.

Oprócz broni należy wyposażyć się w pozostałe obowiązkowe elementy wyposażenia, w tym pasy, kabury, magazynki, a także okulary i ochronniki. Z tego też względu nie jest to najtańsza dyscyplina, zwłaszcza gdy pragnie się osiągać w niej dobre rezultaty.

 

Strzelectwo dynamiczne – ciekawa alternatywa dla standardowej strzelnicy

Strzelectwo dynamiczne wymaga posiadania stosownych uprawnień oraz własnej broni. Jeśli zatem pragnie się zająć taką dyscypliną i poczuć przypływ adrenaliny, należy zacząć od uzyskania pozwolenia na broń, zakupienia odpowiedniego sprzętu, przejścia stosownych szkoleń i otrzymania dokumentów.

Coraz więcej klubów oferuje możliwość doskonalenia umiejętności w strzelectwie dynamicznym. Obecnie nie jest ono już rodzajem treningu dla specjalnych agentów, a formą rekreacji i sportu, dostępną dla znacznie szerszego grona osób zainteresowanych bronią i zdobywaniem nowych umiejętności strzeleckich.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles