Broń bez zezwolenia – co warto wiedzieć?

utworzone przez | mar 5, 2022 | 0 komentarzy

Broń może być stosowana do wielu celów. Niekiedy do jej posiadania niezbędne jest specjalne zezwolenie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie są one konieczne, do tego by móc zgodnie z prawem wejść w posiadanie różnych rodzajów broni.

Jakie typy broni nie wymagają pozwolenia? Do czego mogą być one używane oraz kto może je pozyskać? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Standardowe produkty do samoobrony bez zezwolenia

Kiedy bywa stosowana broń bez zezwolenia? Najczęściej stosuje się ją do samoobrony, rozumianej jako zachowanie mające pozwolić na uchronienie się przed atakiem napastnika. Zazwyczaj do tego celu stosuje się rozmaite rodzaje broni bez pozwolenia.

Do tej kategorii narzędzi, które mogą stanowić skuteczną broń do samoobrony, zalicza się zwłaszcza:

  • gazy pieprzowe,
  • pistolety na gumowe lub pieprzowe kule,
  • paralizatory,
  • broń gazową.

Większość rodzajów wymienionej powyżej broni zalicza się do produktów, na których posiadanie nie trzeba mieć pozwolenia. Warto jednak dokładnie sprawdzić przepisy, by nabyć sprzęt zgodnie z prawem. Niekiedy bowiem do posiadania broni nie trzeba zezwolenia, ale trzeba mieć kartę rejestracji broni.

 

Broń bez zezwolenia – przepisy prawa a możliwość posiadania broni

W Polsce istnieje przynajmniej kilka rodzajów broni, do posiadania której nie ma obowiązku posiadania specjalnego pozwolenia. Dodatkowo, by zakupić broń, nie trzeba również należeć do żadnego klubu strzeleckiego, choć zapisanie się do niego i uczestnictwo w zajęciach na strzelnicy bywa wskazane, by poprawić swoje umiejętności strzeleckie.

Kwestię konieczności posiadania lub nie pozwolenia na broń precyzyjnie regulują przepisy polskiego prawa, a zwłaszcza ustawa o broni i amunicji. Określa ona 11 wyjątkowych sytuacji, gdy posiadanie pozwolenia na broń nie jest niezbędne.

Zalicza się do nich:

  1. gromadzenie broni w muzeach (regulowane innymi przepisami);
  2. używanie broni do celów sportowych i rekreacyjnych na strzelnicach posiadających zezwolenia;
  3. stosowanie broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów ratowniczych, poszukiwawczych i wzywania pomocy;
  4. dysponowanie bronią w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem bronią i amunicją na podstawie koncesji; świadczenie usług rusznikarskich;
  5. dysponowanie bronią przekazaną do pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych;
  6. posiadanie broni nie mającej cech użytkowych;
  7. posiadanie broni obezwładniającej przy pomocy energii elektrycznej (paralizatory elektryczne),
  8. posiadanie ręcznych miotaczy gazowych;
  9. posiadanie broni pneumatycznej (w niektórych przypadkach wymaga karty rejestracji broni pneumatycznej);
  10. posiadanie broni palnej rozdzielnego ładowania sprzed 1885 roku (lub jej replik);
  11. posiadanie broni alarmowej (kaliber do 6 mm).

W każdym z wymienionych przypadków, nawet jeśli nie trzeba mieć zezwolenia na posiadanie broni, należy być osobą pełnoletnią, co wyraźnie określają przepisy.

 

Broń bez zezwolenia – jakie rodzaje broni można legalnie nabyć i wykorzystywać bez pozwolenia?

Jak można zauważyć powyżej, bez zezwolenia można w Polsce stosować mocno zróżnicowane typy broni. Każdy z nich nadaje się do stosowania w innych warunkach, a niektóre wymagają spełnienia dodatkowych formalności.

 

Broń bez pozwolenia – kulki gumowe lub broń gazowa

Do celów samoobrony wiele osób chętnie stosuje broń gazową lub na kulki. Pierwsza z wymienionych to najczęściej pistolety i rewolwery, czyli ręczne miotacze gazu, które kształtem przypominają normalną broń palną. Różnica polega jednak na tym, że w ich przypadku podczas wystrzału z lufy wylatują wyłącznie substancje obezwładniające a nie pociski.

Innym rozwiązaniem jest broń na kulki gumowe, idealnie sprawdzające się jako narzędzie do samoobrony. Zazwyczaj nie jest w stanie wyrządzić większej krzywdy, a tylko zranić skórę lub nabić siniaka napastnikowi. Na rynku można znaleźć broń bez zezwolenia na kulki w formie pistoletów, rewolwerów i strzelb.

 

Pistolety sprężynowe ASG bez pozwolenia

Broń ASG to repliki broni palnej, wykonywane w skali 1:1, z precyzyjnym oddaniem wyglądu i detali. Strzelają najczęściej kulkami z tworzywa sztucznego, których wielkość najczęściej nie przekracza kalibru 6 mm. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się kulki większego kalibru, jak choćby kaliber 8 mm, stosowane do produktów specjalnych, na przykład replik granatników.

W przypadku broni ASG posiadanie zezwolenia również nie jest niezbędne.

 

Broń bez zezwolenia – wiatrówki

Jako broń bez zezwolenia można stosować wiatrówki. W zależności od zakupionego modelu, mogą w ich przypadku pojawić się jednak pewne ograniczenia.

Bez trudu i dodatkowych formalności da się w Polsce kupić wiatrówki o mocy do 17 K. Nie uznaje się ich za groźna broń. Można je zatem nabyć bez pozwolenia nawet przez Internet. Jeśli natomiast chce się wejść w posiadanie wiatrówki o mocy powyżej 17 J, trzeba to zrobić stacjonarnie, a później przeprowadzić rejestrację broni w ciągu 5 dni od zakupu. Proces wymaga uzyskania zaświadczenia o niekaralności, wykonania psychotestów oraz zdobycia zaświadczenia lekarskiego.

 

Broń czarnoprochowa – czy wymaga zezwolenia?

Broń czarnoprochowa, jak sama nazwa wskazuje, jako materiał miotający wykorzystuje czarny proch. Występuje w wielu wariantach. Można spotkać karabiny, strzelby, pistolety i rewolwery.

Bez większego trudu właścicielem broni czarnoprochowej może stać się osoba pełnoletnia, jeśli zdecyduje się na broń wyprodukowaną przed 1885 rokiem albo jej replikę. Warto też pamiętać o tym, że broń czarnoprochowa zalicza się do broni palnej. Do jej posiadania nie trzeba mieć zezwolenia, jednak użytkowanie jej może się odbywać wyłącznie na strzelnicach.

 

Broń bez pozwolenia – sport i samoobrona

Istnieje wiele kategorii broni, którą można w Polsce posiadać całkiem legalnie, bez ubiegania się o zezwolenie. Bywa ona stosowana do celów sportowych lub samoobronny. Zawsze należy jednak dbać o bezpieczeństwo i zachowywać rozsądek, podczas użytkowania broni. Nawet bowiem broń bez zezwolenia, użyta nieodpowiedzialnie, może doprowadzić do niezamierzonego uszkodzenia ciała człowieka.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles