MP5

utworzone przez | sty 3, 2022 | 0 komentarzy

Pistolet maszynowy MP5 to jeden z najpopularniejszych typów broni, stosowanych przez służby mundurowe, w tym również polskie jednostki wojskowe, do których ta właśnie konstrukcja trafiła jako pierwsza zachodnia broń już na początku lat 90. XX wieku.

Czym się wyróżnia MP5 i jak jest zbudowany? Jakie są rodzaje tego pistoletu maszynowego, w jakich krajach się przyjął i był powszechnie używany oraz kto najczęściej z niego korzysta? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

 

MP5 – powstanie pistoletu maszynowego i historia konstrukcji

HK MP5 to pistolet maszynowy, wyprodukowany przez firmę Heckler & Koch GmbH (H&K) z siedzibą w Oberndorf am Neckar, specjalizującą się wytwarzaniu pistoletów maszynowych, pistoletów i karabinów. Jej historia zaczęła się tuż po II Wojnie Światowej założyli ją Edmund Heckler, Theodor Koch i Alex Seidel.

Produkcja odbywała się początkowo w halach przejętych po zakładach Mauser-Werke, w których zaczęto produkować broń, by zabezpieczyć się przeciwko rosnącemu zagrożeniu ze strony ZSRR.

Jak zaczęła się historia MP5? W 1959 roku w fabryce wyprodukowano karabiny oznaczone jako G3, które weszły do wyposażenia armii Republiki Federalnej Niemiec. Ich niezawodność i skuteczność spowodowała, że rozpoczęto prace nad pistoletem, opartym na tej samej konstrukcji co nowe karabiny. Do produkcji weszły w latach 1964-66, jeszcze pod roboczą nazwą HK54, zbudowaną z nazwy firmy (HK), określenia podkategorii broni (5 – karabinki) oraz kalibru (4 – kaliber 9×19 mm).

Seryjna produkcja pistoletu MP5 (już pod obecnie znaną nazwą) rozpoczęła się w 1966 roku i trwa do dziś. W tym czasie ta maszynowa broń palna doczekała się wielu modyfikacji, wersji i replik, a także na dobre przeniknęła do światowej pop kultury, pojawiając się w rozmaitych filmach.

Krótko od momentu wejścia na rynek nowy pistolet został uznany za jedną z najpopularniejszych konstrukcji tamtych czasów, obok Beretty 12, Uzi, S&W M76. Już w roku rozpoczęcia produkcji wprowadzono go do wyposażenia niemieckiej policji federalnej, służb granicznych oraz wojska. Szczególną sławę przyniosło mu odbicie zakładników z ambasady Iranu przez jednostki brytyjskie SAS. Z czasem w MP5 zostały wyposażone najbardziej prestiżowe jednostki na świecie, zwłaszcza amerykańskie Delta, SEAL i policyjne SWAT, dla których tworzono specjalne wersje, spełniające restrykcyjne wymagania.

Okazuje się zatem, że choć od czasów niestabilnej sytuacji w powojennych Niemczech wiele się zmieniło w sytuacji geopolitycznej na świecie, to firma H&K jednak przez długie lata produkowała kolejne rodzaje uzbrojenia, w tym oczywiście MP5. Właśnie te pistolety były wykorzystywane powszechnie do końca lat 90. przez jednostki wojskowe, w tym zwłaszcza antyterrorystyczne na całym świecie. Z czasem straciły nieco na znaczeniu, zwłaszcza po wprowadzeniu przez Amerykanów do sprzedaży karabinka M4, który w drugiej połowie lat 90. XX wieku stał się jednym z popularniejszych typów broni, stosowanych przez służby specjalne w Stanach Zjednoczonych oraz jako praktyczna broń do samoobrony.

 

Podstawowe informacje o pistolecie MP5

Pistolet maszynowy MP5 działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego, w którym znajdują się dwie symetrycznie rozmieszczone rolki hamujące. Umożliwia strzelanie ogniem stałym lub zmiennym, dzięki wykorzystaniu przełącznika, spełniającego równocześnie funkcję bezpiecznika. MP5 jest wyposażony w celownik bębnowy ze szczerbinką i nastawami 25 i 100 metrów. Magazynek (pudełkowy lub łukowy) może pomieścić od 10 do 30 nabojów. Podstawowa wersja (kaliber 9 mm) jest dostosowana do użytkowania z pociskami 9 x 19 mm Parabellum, które obecnie są najpopularniejszymi nabojami pistoletowymi dla pistoletów wojskowych, policyjnych oraz pistoletów maszynowych.

Co ciekawe, większość tłoczonych elementów pistoletu maszynowego MP5 może być wymieniona na elementy karabinu G3 o identycznej budowie.

Jednym z dodatkowych typów wyposażenia dla pistoletu MP5 jest celownik optyczny, pozwalający na 4-krotne powiększenie. Łączy się go także z innymi akcesoriami, jak choćby urządzenie halogenowe noktowizyjne i celownik noktowizyjny.

MP5 – różne wersje pistoletu maszynowego

MP5 to jednak nie tylko jeden model pistoletu. Na przestrzeni wielu lat produkcji na potrzeby różnych służb doczekał się on wielu wersji i modyfikacji, które różnią się między sobą choćby chwytem, selektorem trybu ognia, rodzajem kolby. Niektóre mają wbudowany tłumik dźwiękowi. W sumie można naliczyć nawet 120 kombinacji.

Do najpopularniejszych wersji zaliczają się:

  • MP5A1 (HK54 lub MP64) – pierwsza wersja pistoletu z innymi przyrządami celowniczymi, z chwytem dla praworęcznych,
  • MP5A2 – z kolbą stałą, wersja z chwytem dla praworęcznych,
  • MP5A3 – z kolbą wysuwaną, chwyt dla praworęcznych,
  • MP5A4 – kolba stała, chwyt dla praworęcznych i leworęcznych,
  • MP5A5 – kolba wysuwana, chwyt dla praworęcznych i leworęcznych,
  • MP5SD1 – wyciszona, bez kolby, chwyt dla praworęcznych,
  • MP5SD2 – z kolbą, chwyt dla praworęcznych,
  • MP5SD3 – kolba stała, chwyt dla leworęcznych i praworęcznych,
  • MP5SD4 – bez kolby, chwyt dla praworęcznych i leworęcznych,
  • MP5 10 – kolba stała lub wysuwana, dla amunicji kalibru 10 mm,
  • 40 – kolba stała lub wysuwana, amunicja .40 S&W,
  • MP5K (Kurz) – wersja znacznie skrócona,
  • SP5 – półautomatyczna, bez kolby (dostosowana do przepisów w USA).

W zależności od wybranej wersji modele różnią się między sobą wagą, długością broni i lufy, a także prędkością początkową pocisku, szybkostrzelnością i zasięgiem skutecznym.

 

Produkcja MP5 w innych krajach

Warto wspomnieć o tym, że oprócz oryginalnych modeli MP5, produkowanych przez niemiecką firmę Heckler & Koch GmbH, na całym świecie powstają pistolety maszynowe MP5, produkowane na licencji, udzielonej różnym fabrykom broni.

Można do nich zaliczyć choćby zakłady:

  • MAS (Francja),
  • EAS (Grecja),
  • Brugger&Thomet (Szwajcaria),
  • Enfield (Wielka Brytania),
  • DIO (Iran),
  • MKEK (Turcja),
  • Al Kharj Arsenal (Arabia Saudyjska),
  • POF (Pakistan).

Oprócz oficjalnych produktów, powstają również mniej oficjalne klony, w tym na przykład pistolety maszynowe wytwarzane przez rosyjską firmę RAC oraz chińskie Norinco.

 

Wykorzystanie pistoletu maszynowego HK MP5 przez polskie służby

Choć pistolety maszynowe MP5 na świecie swoje lata świetności mają już za sobą, wciąż stanowią podstawowy typ wyposażenia wielu grup specjalnych w Polsce. Jako pierwsza zaczęła jej używać jednostka GROM (JW 2305), przede wszystkim wykorzystująca modele MP5A3, wyposażone w oświetlenie taktyczne, oraz MP5K.

W pistolety maszynowe MP5 zostały z czasem wyposażone także jednostki antyterrorystyczne oraz inne oddziały policyjne, żandarmeria wojskowa (a zwłaszcza oddziały specjalne żandarmerii wojskowej).

Pierwsze modele, które trafiły do naszego kraju, wytwarzano w Turcji i Niemczech. Obecnie stosuje się także modele pochodzące z innych miejsc, w tym między innymi ze Szwajcarii i Pakistanu.

Pakistańskie pistolety MP5 w Polsce

W ostatnim czasie dotarła do Polski pierwsza partia pakistańskich pistoletów MP5, produkowanych przez zakład POF, wyspecjalizowany w produkcji kilku typów broni palnej. Oprócz omawianego pistoletu w swoim asortymencie mają także karabiny maszynowe MG3 oraz karabiny G3.

W naszym kraju Pakistańczycy współpracują z wrocławską firmą House of Guns, która postanowiła sprowadzić przynajmniej kilkaset sztuk, w dwóch wersjach (kolba stała lub składana), wyposażonych w standardowe celowniki z muszkami w pierścieniu i bębnowymi celownikami przeziernikowymi.

Warto nadmienić, że w Polsce oficjalnie sprzedaż konstrukcji od niemieckiej firmy H&K, sprowadzanych przez rodzimych importerów, dla klientów cywilnych nie jest dostępna. Pakistańskie produkty stają się zatem jedną z nielicznych opcji, gdy można prywatnie przetestować funkcjonowanie tej kultowej już konstrukcji, nie należąc do służb mundurowych.

 

Zalety i mankamenty konstrukcji MP5

Pistolet maszynowy MP5 nawet pomimo wieku konstrukcji to wciąż skuteczne rozwiązanie, o olbrzymiej celności, dające prawdziwą przyjemność ze strzelania, przy wysokiej kontroli nad bronią i niemal nieodczuwalnym odrzucie.

Niestety, fakt, iż nie jest to najnowszy produkt sprawia, że pojawia się też szereg mankamentów, w tym brak zrzutu zamka, ciasne gniazdo magazynka, który na dodatek trzeba zwalniać wykorzystując do tego obie ręce. W porównaniu z młodszymi konstrukcjami bywa nieco problematyczny i czasami nie do końca intuicyjny, ale wciąż daje olbrzymią przyjemność ze strzelania.

 

MP5 – pistolet maszynowy i prawdziwy strzelecki klasyk

Pistolet maszynowy MP5 to konstrukcja sprzed wielu lat, o niezmiernie bogatej historii, która ewidentnie przetrwała próbę czasu. Rozmaite wersje tego rozwiązania są użytkowane do tej pory na całym świecie. Można je znaleźć na wyposażeniu służb w: Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Argentynie, Australii i Nowej Zelandii, Katarze, Arabii Saudyjskiej, choć nie zawsze jest to już podstawowa uzbrojenia.

Oprócz czynnego użycia, broń palna MP5 pojawia się także w szeregu filmu, w tym zwłaszcza w Szklanej pułapce i Matriksie.

Można zatem uznać, że jest to bez wątpienia pistolet, który na długie lata stał się konstrukcją dominującą, wielokrotnie wznawianą i modyfikowaną oraz posiadającą rozmaite klony lub rozwiązania inspirowane właśnie przez lekkie i celne MP5. Najpewniej, pomimo zaawansowanego już wieku, jeszcze przez długi czas ten skuteczny pistolet maszynowy nie zniknie całkiem z czynnej służby.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles