Glock to firma, która tworzy jedne z najpopularniejszych pistoletów na świecie, znajdujące się na wyposażeniu armii, policji i innych służb mundurowych. Chętnie decydują się na nie także osoby prywatne. W tym ostatnim przypadku szczególnie często użytkownicy wybierają niewielkiego i niezawodnego Glocka 19, który odznacza się szeregiem bardzo praktycznych cech.
Czym się wyróżnia Glock 19? Jakie ma parametry techniczne? Jakie są największe różnice między Glockiem 19 a klasycznym pistoletem Glock 17? O tym wszystkim opowiemy w dalszej części tekstu.
Glock 19 – pochodzenie pistoletu i krótka historia jego producenta
Historia tak obecnie popularnej marki Glock rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, gdy założyciel firmy Gaston Glock początkowo zajmował się produkcją prostych wyrobów z metalu oraz tworzyw sztucznych. Właśnie to drugie doświadczenie sprawiło, że w późniejszych latach był w stanie zaoferować odbiorcom zupełnie nową jakość w przypadku nowoczesnej broni palnej. To bowiem właśnie on rozpoczął erę pistoletów z zewnętrzną obudową wykonaną z mieszanek lekkich polimerów (moplen).
Z czego wynikało zainteresowanie właśnie takim rozwiązaniem? Przede wszystkim obniżało koszt wyprodukowania broni, co finalnie przekładało się na niższą cenę, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Oprócz tego niewielkie pistolety Glock z materiałów syntetycznych były znacznie lżejsze od wykonanych w całości ze stali konstrukcji, co poprawiło ich funkcjonalność i wygodę użytkowania.
Wielki sukces w zakresie produkcji broni palnej, w tym zwłaszcza pistoletów, rozpoczął się od konkursu, ogłoszonego na samym początku lat 80. przez armię austriacką, która potrzebowała dla żołnierzy nowego pistoletu samopowtarzalnego, spełniającego restrykcyjne normy (np. zabezpieczenie przed przypadkowym wypaleniem), niezawodnego, na naboje 9 x 19 mm Parabellum, których w magazynku miało się mieścić przynajmniej 16. Gaston Glock wraz z zespołem specjalistów przygotował swoje pierwsze dzieło – pistolet Glock 17 – który wygrał konkurs i szybko został wprowadzony jako podstawowe uzbrojenie dla służb ścigania i wojska w Austrii. Z czasem pojawiły się też zamówienia z innych krajów, a firma zaczęła wprowadzać zmiany w pierwotnym modelu, tworząc też nowe konstrukcje, dopasowane do zmieniających się potrzeb rynku oraz norm prawnych, obowiązujących w różnych krajach, w których Glock stał się podstawową bronią palną, stosowaną przez wojsko i policję.
Glock 19 i problemy z bezpieczeństwem
Pierwszy Glock 19 powstał w 1988 roku. Jego konstrukcja miała być udoskonaleniem pierwotnego rozwiązania konkursowego. Inżynierowie pragnęli w tej konstrukcji zminimalizować ryzyka pojawienia się rozmaitych problemów technicznych, które doprowadziły do kilku tragicznych incydentów, podczas użytkowania wcześniejszych wersji pistoletów przez służby mundurowe.
Najpoważniejszy z nich miał miejsce w 1992 roku w Nowym Jorku, gdy pistolet marki Glock kilkukrotnie samoistnie wystrzelił w rękach policjanta, który nawet nie nacisnął spustu.
Wydarzenie to sprawiło, że firma zaczęła poszukiwać nowych sposobów na zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa produkowanych pistoletów Glock 17 i Glock 19. Z czasem, dzięki udoskonalaniu systemu bezpieczeństwa w kolejnych generacjach broni, stała się ona wręcz symbolem sprawności w każdych warunkach.
Glock 19 – wersja podstawowa i kolejne generacje produktu
Podobnie jak w przypadku Glocka 17, pistolet Glock 19 doczekał się już pięciu generacji, które różnią się między sobą poziomem zaawansowania systemów zabezpieczających, mechanizmami, a przede wszystkim ergonomią wykonania, w tym zmianami chwytu i sposobem wykończenia powłoki. W najnowszej generacji nr 5 usunięto choćby wycięć na palce.
Dodatkowo, na rynku można znaleźć inne modyfikacje produktu, w tym:
- Glock 19X, czyli cywilną wersję pistoletu, który firma zgłosiła do amerykańskiego konkursu XM17 Modular Handgun System. Konstrukcja łączy w sobie elementy klasycznego Glocka 17 i Glocka 19. Występuje w nietypowym, piaskowym kolorze. W ciągu pół roku od pojawienia się na rynku, sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy tego niewielkiego pistoletu.
- Glock 19M, stworzony na potrzeby FBI, szukającego nowego wyposażenia dla swoich agentów. Od klasycznej czwartej generacji różni go usunięcie wycięć na palce, wprowadzenie dwustronnej blokady zamka oraz większa komora magazynka.
- Glock 19 wersja kanadyjska, o nieco dłuższej lufie (105 mm), przygotowany, by sprostać wymogom i restrykcjom tamtejszego rynku.
Z czego składa się i jak działa Glock 19 – podstawowe informacje?
Pistolet Glock 19 to niewielki, klasyczny pistolet firmy Glock, wykonany z tworzywa sztucznego (warstwa zewnętrzna) oraz wewnętrznych elementów stalowych (szkielet, prowadnice i wzmocnienia).
Jest to pistolet samopowtarzalny (kaliber 9×19), działający poprzez wykorzystanie energii krótkiego odrzutu lufy. Do ryglowania dochodzi dzięki przesuwaniu się lufy w płaszczyźnie pionowej. Całkowita długość broni wynosi 187 mm, choć w zależności od generacji może się ona nieco różnić. Długość lufy to 102 m, a waga niezaładowanego pistoletu wynosi 680 g. Długość linii celowniczej to natomiast 153 m. W magazynku mieści się 15 nabojów (9×19 Parabellum), choć występują też warianty z większymi magazynkami. Nie każdy z nich jest dostępny do sprzedaży we wszystkich krajach.
Nowoczesne systemy zabezpieczeń – dowód niezawodności broni Glock 19
W pistoletach Glock 19 występuje potrójny system zabezpieczenia (tak zwany system „Bezpiecznego Działania”, czyli Safe Action), tak charakterystyczny dla broni palnej tej marki i stanowiący wręcz jej znak rozpoznawczy.
Składa się on z zewnętrznego elementu spustowego oraz dwóch wewnętrznych (iglicznych). Rozwiązanie pozwala ograniczyć do minimum ryzyko niekontrolowanego wypalenia pistoletu, gdyż do zwolnienia wszystkich trzech zabezpieczeń należy docisnąć spust do samego końca. Wraz ze zmniejszeniem nacisku na spust, zabezpieczenia ponownie zaczynają działać.
Czym Glock 19 różni się od Glocka 17?
Pistolety Glock 17 i Glock 19 zaliczają się do prawdziwych klasyków i zdecydowanie najpopularniejszych modeli austriackiej marki.
Obie konstrukcje są do siebie mocno zbliżone i wykazują wiele cech wspólnych. Przede wszystkim w obu modelach mamy do czynienia z bronią kalibru 9 x 19 mm. Również szerokość pistoletów, wysokość lufy i nacisk spustu są takie same. Identyczny jest także skok spustu.
Pistolety są podobne wizualnie, wykonane ze zbliżonych materiałów, z podobnym typem wykończenia, które jest charakterystyczne dla firmy Glock.
W czym zatem tkwi różnica między nimi? Podstawowym elementem rozróżniającym jest długość pistoletu: 204 mm (Glock 17) i 187 mm (Glock 19) oraz długość lufy: 114 mm (Glock 17) oraz 102 mm (Glock 19). Pojawiają się także rozbieżności w wysokości broni: 138 mm (Glock 17) i 127 mm (Glock 19) oraz w masie. Waga broni wynika w głównej mierze z pojemności magazynka. W Glocku 17 jest on bowiem w stanie wytrzymać dwie dodatkowe rundy.
Jakie wnioski można zatem wysnuć na podstawie opisanych różnic? Przede wszystkim Glock 17 jest idealną bronią do strzelania sportowego. Natomiast Glock 19 sprawdza się lepiej jako broń do noszenia w celu samoobrony.
Czyszczenie Glocka 19 – o czym pamiętać?
Pistolety firmy Glock należy oczywiście regularnie czyści, by jak najdłużej zachowały pełną sprawność, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników.
Jak przeprowadzić czyszczenie? Najpierw trzeba wyjąć magazynek oraz zwolnić mechanizm spustowo-uderzeniowy. Później ściąga się opory ryglowe i zdejmuje zamek ze szkieletu pistoletu. Na koniec wyjmuje się sprężynę powrotną z żerdzią oraz wysuwa lufę z zamka.
Pistolet czyści się przy pomocy zestawu szczoteczek, w tym również tych z mosiężnym włosiem, oraz filcowych przecieraków, służących do nakładania konserwujących warstw oleju.
Składanie pistoletu rozpoczyna się od założenia lufy na zamek i sprężyny powrotnej z żerdzią. Później zakłada się zamek na prowadnicę i na końcu podłącza magazynek. Zanim ponownie skorzysta się z broni, po czyszczeniu należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy mechaniczne działają bez zarzutu, by mieć pewność, że pistolet może być używany bez obaw o bezpieczeństwo strzelca i osób znajdujących się w jego pobliżu.
Pistolet Glock 19 – model na miarę współczesności?
Pistolet Glock 19 to mniejsza wersja konstrukcji, która przyniosła austriackiej firmie światową sławę. On również stał się prawdziwym bestsellerem. Jak podają dane z portalu wyspecjalizowanego w sprzedaży broni GunBroker, w 2020 roku Glock 19 był wręcz najlepiej sprzedającym się pistoletem na świecie.
Chętnie korzystają z niego służby mundurowe i wojsko. Początkowo Glocki były używane głównie w Austrii i krajach skandynawskich. Z czasem zyskały zaufanie przede wszystkim policji z różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych. Choć od wyprodukowania pierwszej generacji minęło już ponad 30 lat, Glock 19 wciąż cieszy się wielką popularnością i jest używany przez policję, agencje ochrony i inne służby w ponad 48 krajach.
Wykorzystują go także cywile – do strzelania sportowego, choć ze względu na niewielkie, poręczne rozmiary, niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania częściej bywa stosowany jako praktyczna broń do samoobrony, noszona przy sobie. Można więc rzec, że jest to idealne rozwiązanie – lekki pistolet, dostępny w przystępnej cenie, trwały i niezawodny, przystosowany do wieloletniego działania.
0 komentarzy