Glock 17

utworzone przez | sty 3, 2022 | 0 komentarzy

Niewielkie pistolety jest używanych zarówno w armii i innych służbach mundurowych, jak i przez osoby cywilne. Zdarzają się jednak konstrukcje, wyróżniające się szczególną popularnością oraz uniwersalnością zastosowań. Taki właśnie jest choćby Glock 17, który od 40 lat jest chętnie wykorzystywanym typem broni, a przez niektórych bywa nawet uznawany za najważniejszy pistolet końca XX i początku XXI wieku.

Czym wyróżniają się klasyczne pistolety Glock 17? Jak są zbudowane i ile wariantów występuje obecnie na rynku? W jakim celu używa się najczęściej tego typu rozwiązań? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

 

Glock 17 – krótka historia powstania pierwszej generacji

Pistolet Glock 17 to klasyczna broń palna, wyprodukowana przez austriacką firmę Glock GmbH, z siedzibą w Deutsch-Wagram.

Często powtarza się, że za jego stworzenie odpowiada sam Gaston Glock, założyciel zakładów, od którego wzięło nazwę przedsiębiorstwo oraz oczywiście seria jednych z najpopularniejszych pistoletów na świecie. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż w chwili powstania tej konstrukcji, Glock nie miał prawdopodobnie jeszcze na swoim koncie innych projektów broni palnej, a co za tym idzie odpowiedniego doświadczenia do zbudowania tak przemyślanej konstrukcji.

Warto jednak wspomnieć, że Gaston Glock wniósł do tego projektu sporą wiedzę na temat zaawansowanych polimerów, co przyczyniło się w wielkiej mierze do stworzenia tej linii nowoczesnych pistoletów, które zrewolucjonizowały rynek broni palnej na świecie.

 

Glock 17 – wielki wygrany konkursu

Co ciekawe, pistolet Glock 17 powstał na potrzeby konkursu „Pistole der 80er”, ogłoszonego przez armię austriacką w 1980 roku. Poszukiwano wówczas bowiem godnego zastępcy dla starszych rozwiązań, w tym M1911A1 i Browninga HP.

W regulaminie konkursu określono precyzyjne wymagania do spełnienia przez nową broń. Łącznie Ministerstwo Obrony sformułowało aż 17 punktów dla konkursowej konstrukcji, która musiała być opracowana i wyprodukowana przez austriacką firmę.

Czym miał się wyróżniać nowy pistolet? Przede wszystkim musiał to być pistolet samopowtarzalny, do bezpiecznego przenoszenia z nabojem w komorze nabojowej (ograniczenie do minimum ryzyka przypadkowego wypalenia podczas transportu broni w kaburze). Szukano też rozwiązania, które miałoby 16 naboi oraz byłoby zasilane nabojami 9 x 19 mm Parabellum. De facto oznaczało to skonstruowanie dużego magazynka lub rozwiązania z pojemną kaburą na zapasowe naboje.

Po oficjalnym ogłoszeniu konkursu, Glock zgromadził wokół siebie zespół doświadczonych ekspertów z całej Europy. W ciągu kilku miesięcy przygotowali prototyp, który połączył sprawdzone elementy mechaniczne i zupełnie nowe rozwiązania konstrukcyjne, w tym wykorzystanie tworzyw sztucznych. Nieco więcej czasu zajęło opracowanie systemu bezpieczeństwa, z którego konstrukcja Glocka jest znana do dziś.

Choć nie był to pierwszy projekt pistoletu w historii (pistolet automatyczny VP70), to jednak można stwierdzić, że była to konstrukcja, która wykorzystała z sukcesem materiały syntetyczne w przemyśle zbrojeniowym na wielką skalę, prowadząc do zmniejszenia wagi pistoletu oraz obniżenia kosztów jego produkcji, co zrewolucjonizowało rynek.

W 1982 roku pistolet firmy Glock, nazwany Glock 17 ze względu na fakt, iż był to już 17 patent tej firmy), przeszedł szereg testów i został ogłoszony zwycięzcą austriackiego konkursu.

Późniejsze losy modelu

Wygranie konkursu otworzyło konstrukcji drogę do rynku austriackiego, co zapoczątkowało złoty czas rozwoju przedsiębiorstwa. Jeszcze w tym samym roku armia austriacka i policja złożyły zamówienie na aż 25 000 sztuk broni, która weszła do oficjalnego użytku jako P80 (Pistole 80).

W krótkim czasie informacja o konstrukcji firmy Glock rozeszła się po całej Europie. Zaowocowało to wieloma zamówieniami z Norwegii i Szwecji, a później Wielkiej Brytanii i Francji. Z czasem pistolety pojawił się na wyposażeniu większości armii i innych służb mundurowych świata.

 

Pistolet Glock 17 – wspólna baza, różne generacje

Podstawowy model Glock 17 był kilkukrotnie modyfikowany na przestrzeni lat. Obecnie posiada już aż pięć generacji, różniących się sposobem wykończenia oraz niektórymi rozwiązaniami technicznymi. Część ze zmian miała pozwolić na sprostanie restrykcyjnym wymaganiom np. amerykańskiej armii.

Klasyczny Glock 17 pierwszej generacji był produkowany od 1982 do 1988 i wyróżniał się gładkim chwytem, ze specyficznym wzorem oraz brakiem wycięć na palce.

Druga generacja miała natomiast charakterystyczne karbowanie na przedniej osłonie spustu oraz z obu stron chwytu. W 1998 roku przeprowadzono kolejną modyfikację. Pojawiły się w niej dodatkowe bolce nad spustem oraz rowkowanie na palce. Podczas amerykańskiego SHOT Show w 2010 pokazano czwartą już generację Glocka 17, w której powiększono i przeprojektowano zatrzask zwalniacza magazynka oraz zmieniono wykończenie kratki na chwycie. W 2017 roku zaprezentowała piątą generację, w której skupiono się ponownie na poprawie ergonomii i niezawodności broni.

 

Pistolety Glock 17 – charakterystyka konstrukcji i zasady działania

Pistolety Glock 17 z zewnątrz są wykonane z solidnego tworzywa sztucznego, bazującego na lekkich polimerach (moplen). Dokładny skład materiału pozostaje tajemnicą firmy. Wewnątrz zastosowano szkielet, prowadnice i wzmocnienia z wytrzymałej stali.

Glock (9 mm) to pistolet samopowtarzalny na naboje 9 x 19 mm Parabellum. Długość broni to 204 mm, a jej waga wynosi 625 g (pistolet niezaładowany). Długość linii celowniczej to 165 mm, natomiast opór spustu osiąga 2,5 kg.

 

Jak działa pistolet Glock 17?

Glock 17 to broń bezkurkowa, wykorzystująca do działania energię krótkiego odrzutu lufy. Do ryglowania dochodzi dzięki przenoszeniu lufy (114 mm) w pionowej płaszczyźnie. Gdy cały magazynek zostaje wystrzelany, zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Mechanizm spustowy ma częściowy wyłączne samonapinanie i mechanizm uderzeniowy ze sprężyną uderzeniową, która działa bezpośrednio na iglicę.

Produkt jest zasilany z magazynka pudełkowego, dwurzędowego, w którym mieści się 17 naboi. Występują też wersje pistoletu Glock 17 z magazynkami na 19 lub 33 naboje (modele pudełkowe) oraz nawet na 100 naboi (magazynki siodłowe C-MAG).

Z czego składa się pistolet Glock 17?

Klasyczny Glock 17 nie jest specjalnie skomplikowanym typem broni. Składa się z kilku łatwo demontowalnych elementów, co znacząco ułatwia czyszczenie i konserwację broni oraz ewentualne wymiany uszkodzonych części.

Pistolet Glock 17 posiada:

  • szkielet z chwytem, w którym umieszcza się magazynek,
  • prowadnice,
  • lufę,
  • zamek z iglicą i automatyczną blokadą.

 

Zabezpieczenia w pistoletach Glock 17

W pistolecie Glock zastosowano zabezpieczenia typu „Safe Action”, składające się z zewnętrznego bezpiecznika spustowego i dwóch bezpieczników wewnętrznych (tylna i przednia blokada iglicy). Rozwiązanie sprawia, że nie da się oddać strzału, do momentu gdy strzelec nie wciśnie do końca spustu.

Gdy spust jest powoli dociskany, zwalniają się kolejne zabezpieczenia. Po oddaniu strzału i zmniejszeniu nacisku na niego, system włącza się ponownie, chroniąc przed przypadkowym wystrzeleniem.

 

Do czego służą pistolety Glock 17?

Pistolet Glock 17 przede wszystkim służy do walki na bliskich odległościach, najczęściej nie przekraczających 50 metrów.

Bywa stosowany chętnie przez służby mundurowe (wojsko lub policję), a także przez cywilów, którzy używają go do samoobrony lub jako broń na zawody sportowe.

 

Jak składać i rozkładać pistolet Glock 17?

Do czyszczenia i konserwacji nie trzeba rozkładać całego pistoletu. Należy zacząć od wyjęcia magazynku oraz sprawdzenia, czy w komorze nabojowej nie pozostał żaden nabój.

Następnym krokiem jest zwolnienie mechanizmu spustowo-uderzeniowego i ściągnięcie oporów ryglowych. Wówczas można zdjąć zamek ze szkieletu oraz wyciągnąć sprężynę powrotną razem z żerdzią. Na koniec wysuwa się lufę z zamka.

Podczas czyszczenia należy używać odpowiednich preparatów oraz stosować niezbędne akcesoria, jak szczoteczki z mosiężnym włosiem (wielkość dobrana do kalibru broni), szczoteczki bawełniane, szczotki do czyszczenia magazynków oraz filcowe przecieraki.

Najczęściej najwięcej czasu poświęca się czyszczeniu lufy, którą należy dokładnie oczyścić w środku oraz przetrzeć z zewnątrz, a po usunięciu zabrudzeń nawilżyć olejem, nakładanym przecierakiem filcowym.

Gdy dokładnie oczyści się wszystkie elementy, należy ostrożnie złożyć broń, zaczynając od wprowadzenia lufy w zamek. Później zakłada się sprężynę powrotną z żerdzią i zamek na prowadnicę szkieletu. Na tym etapie warto sprawdzić, czy mechanizmy działają poprawnie. Na samym końcu wprowadza się do chwytu magazynek.

Glock 17 – ikona współczesnej broni

Glock 17 to chyba najbardziej popularny współczesny pistolet, który rozpoznają nawet osoby na co dzień nie zajmujące się bronią palną. Jest niezawodny, prosty w obsłudze, wygodny i bezpieczny w użytkowaniu, dzięki wprowadzeniu odpowiednich systemów typu Safe Action. Wciąż pojawiają się kolejne generacje i modyfikacje, udoskonalające pierwotny koncept zespołu zebranego przez Gastona Glocka na potrzeby austriackiego konkursu.

Pistolet Glock 17 dla miłośników broni jest to zatem prawdziwy klasyk, który raczej na pewno nie wyjdzie z mody w nadchodzących latach. Pamiętajmy bowiem, że zdecydowanie nie przez przypadek właśnie tego Glocka określa się jako najpopularniejszy pistolet XXI wieku.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles