CZ Shadow 2

utworzone przez | sty 3, 2022 | 0 komentarzy

Czasami klasyczne konstrukcje wymagają tylko lekkiego odświeżenia, by mogły z powodzeniem służyć również w obecnych czasach. Tak też jest z kolejnym rozwiązaniem oferowanym przez firmę Ceska Zbrojavka. Mowa oczywiście o niezawodnym pistolecie CZ Shadow 2.

Czym się wyróżnia pistolet i jacy są jego poprzednicy? Jak został skonstruowany i do czego warto go wykorzystać? O tym wszystkim napiszemy w poniższym tekście.

 

Kilka słów o Ceskiej Zbrojavce – kim jest producent CZ Shadow 2?

Czeskie zakłady zbrojeniowe (Ceska Zbrojavka) mogą pochwalić się naprawdę bogatą historią. Zakłady znajdują się w miejscowości Uhersky Brod i działają nieprzerwanie od 1936 roku.

Nie zawsze zakład mógł działać zgodnie z niezależnymi planami i założeniami. Przed II Wojną Światową produkował co prawda własne karabiny maszynowe ZB-26 i ZB-30. W czasie okupacji niemieckiej zajmowały się jednak wytwarzaniem uzbrojenia dla najeźdźców.

Już wtedy w fabryce najważniejszymi projektantami byli bracia Josef i Frantisek Koucky. Drugi z nich w przyszłości odegra olbrzymią rolę w stworzeniu całej linii pistoletów, cenionych na całym świecie. Gdy nastał socjalizm w Czechosłowacji produkowano przede wszystkim broń, zbliżoną wizualnie i konstrukcyjnie do radzieckich kałasznikowów.

Nie przeszkodziło to jednak zakładom opracowywać swoje własne, autorskie konstrukcje, które przeszły do historii i sprawiły, że obecnie Ceska Zbrojavka (CZUB) zalicza się do ścisłej światowej czołówki wśród producentów broni palnej.

 

Historia konstrukcji CZ Shadow 2 – rodzina pistoletów CZ 75

Nie można mówić o modelu CZ Shadow 2, jeśli wcześniej nie wspomni się choć krótko konstrukcji, od której wszystko się w tym przypadku zaczęło.

Mowa oczywiście o samopowtarzalnym pistolecie CZ 75, produkowanym od roku 1975, przystosowanym do nabojów 9 x 19 mm Parabellum. Jego konstruktorem był wspomniany już wcześniej Frantisek Koucky, który raptem 6 lat wcześniej przeszedł na zasłużoną emeryturę. Mimo to podjął się zadania stworzenia dla czeskich zakładów nowego modelu pistoletu, który po raz pierwszy zaprezentowano na targach w Madrycie.

Co ciekawe, pistolet przeznaczono przede wszystkim na eksport. W Czechosłowacji był dostępny w sprzedaży dopiero od roku 1985. Niestety, ze względu na uwarunkowania polityczne, firma ani twórca projektu nie mogli się starać o patent poza granicami kraju, co zaowocowało powstaniem wielu modeli pistoletów (kopii i klonów), produkowanych w różnych krajach na bazie CZ 75. Powstawały one choćby we Włoszech, w Chinach, USA, Szwajcarii i Turcji.

Szybko jednak nadeszły lepsze czasy dla  czeskich zakładów. Niemal od razu po zmianie systemu w 1989 pistolet stał się podstawowym elementem wyposażenia armii czeskiej.

Model doczekał się wielu modyfikacji i wersji. Część z nich była produkowana w pełnym wymiarze ze stali, inne powstały w wariantach kompaktowych. Pojawiły się także pistolety wytwarzane z trwałych i lekkich kompozytów. Choć oryginalny CZ 75 został już wycofany z produkcji, to wciąż w zakładach w Uherskym Brodzie tworzy się kolejne wcielenia tej niezmiernie wygodnej i niezawodnej konstrukcji, w tym choćby pistolety CZ Shadow 2.

 

Sportowe modele pistoletu CZ 75

Model CZ 75, choć stosowano go do celów bojowych, szybko został dostrzeżony jako idealny pistolet do wykorzystania w sportach strzeleckich. Adaptacją pierwotnej fabrycznej formy do przepisów IPSC (z ang. International Practical Shooting Competition) zajął się Stanislav Krizik, który w 1992 roku stworzył pistolet CZ 75 Champion. Później powstawały kolejne rozwiązania, w tym:

  • CZ 75 ST (Standard),
  • CZ 75 M (Modified),
  • CZ 75 TS (Tactical Sports).

Obecnie podczas zawodów wielu strzelców chętnie wykorzystuje cieszące się bardzo dobrą sławą pistolety CZ 75 SP-01 Shadow oraz ich następcę CZ Shadow 2.

 

CZ Shadow 2 – podstawowe parametry

Pistolet CZ Shadow 2 to już druga generacja konstrukcji, która sprawdziła się na sportowych strzelnicach.

Zaprojektowano go przy wielkim wsparciu IPSC Team CZ, co pozwoliło stworzyć rozwiązanie szyte na miarę zawodowych strzelców sportowych. Jest to bowiem jeden z nielicznych dostępnych na rynku pistoletów, który fabrycznie jest pomyślany przede wszystkim jako skuteczna broń sportowa. I w tej kategorii najczęściej nie ma sobie równych.

CZ Shadow 2 to samopowtarzalny pistolet kaliber 9 mm na naboje 9 x 19 mm Parabellum (w magazynku 17 sztuk nabojów). Długość całej broni wynosi 217 mm, a lufy 125 mm. Waga broni to 1,33 kg. Opór spustu natomiast 1,6 kg. Całość została wykonana z trwałej stali, co tylko zwiększa stabilność i wytrzymałość rozwiązania. Teksturowanie szkieletu i zamka oraz frezowane, aluminiowe okładziny dopełniają konstrukcji. Dzięki nim pistolet nie tylko prezentuje się efektownie, ale również gwarantuje pewne trzymanie nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub zabrudzonych dłoniach.

Jak wyglądają inne ważne elementy konstrukcji? Zrzut z magazynka jest duży, jednostronny i mocno odstający, podobnie jak dobrze umieszczony zrzut zamka. Przyrządy celownicze składają się z muszki (czerwony światłowód) i szczerbinka z antyrefleksem (poprzeczne nacięcia).

Pistolet działa w trybie single action i double action.

 

CZ Shadow 2 – wersje pistoletu sportowego

Jak już wspomnieliśmy, pistolet CZ 75 doczekał się wielu wersji. Również sam CZ Shadow 2, choć nie może się poszczycić jeszcze tak bogatą historią, już teraz występuje w kilku wariantach.

Można choćby spotkać:

  • model klasyczny CZ Shadow 2,
  • CZ Shadow 2 SA,
  • CZ Shadow 2 OR,
  • CZ Shadow 2 Urban Grey,
  • CZ SHadow 2 Orange.

Poszczególne rozwiązania różnią się nieco parametrami, dostępnymi akcesoriami oraz oczywiście wykończeniem.

CZ Shadow 2 – do jakich celów?

CZ Shadow 2 uznaje się za pistolet przeznaczony przede wszystkim do dyscyplin dynamicznych. Broń idealnie trzyma się w dłoni, gwarantuje wygodę oddawania strzału oraz bardzo krótki reset.

Oprócz tego warto jednak wspomnieć też o tym, że kluczowe parametry sprzętu, jak długa lufa, dopracowanie mechanizmu spustu oraz odpowiednie wyważenie broni, sprawiają, że sprawdza się ona także w klasycznym strzelaniu tarczowym.

 

Największe zalety pistoletu CZ Shadow 2

Podstawową zaletą broni CZ Shadow 2 jest fakt, że została stworzona we współpracy z profesjonalnymi strzelcami sportowymi, z myślą o innych miłośnikach tego współzawodnictwa, które nie tylko w Czechach cieszy się przecież olbrzymią popularnością.

Pistolet zaprojektowano zatem tak, by zapewniał pełen komfort i wysoką satysfakcję zwłaszcza podczas strzelania sportowego.

Czym się wyróżnia CZ Shadow 2? Geometryczny chwyt dobrze układa się w dłoni. Dopracowany rozkład masy natomiast sprawia, że broń świetnie się sprawdza w każdych warunkach. Przesunięcie punktu ciężkości i nisko osadzony zamek redukują natomiast podrzut. Pomaga to w szybkim powrocie i ponownym skoncentrowaniu się na celu po oddaniu strzału, w czym przydaje się także muszka z czerwonym światłowodem.

CZ Shadow 2 to sposób na uzyskanie wysokiej celności na strzelnicy. Wpływa na to oprócz przyrządów celowniczych także technologia opracowywania lufy, wykuwanej na zimno i spełniającej restrykcyjne standardy tolerancji.

Pistolet ma niezmiernie czuły i miękki spust. Dla wielu osób może być to zaletą, choć u strzelców, którzy na co dzień posługują się bronią bojową (np. Glock 17), potrafi spowodować trudności z wyczuciem go.

 

CZ Shadow 2 a jego poprzednik – czym się różnią?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie CZ Shadow 2, warto dokładnie porównać go z innymi dostępnymi na rynku, a zwłaszcza z pierwszą generacją tego pistoletu, czyli CZ Shadow 1.

Już na pierwszy rzut oka widać pierwsze drobne różnice między pistoletami. Shadow 1 ma długość całkowitą 207 mm, a długość lufy: 114 mm, czyli jest nieco krótszy od następcy. Ponadto waży też trochę mniej – 1,18 g, przez co dla wielu jest poręczniejszy. W magazynku mieści się 18 naboi 9 x 19 mm Parabellum.

Sporą różnicą, na którą zwracają uwagę wielu zwolenników tej broni, jest gumowany chwyt, który dobrze leży w dłoni i idealnie dopasowuje się do jej kształtu.

Pistolet Shadow 1 przez dłuższy czas cieszył się naprawdę dobrą opinią wśród sportowców. Z jego pomocą Adam Tyc zdobył dwukrotnie tytuł mistrza świata w zawodach IPSC (2005 i 2008), a także mistrza Europy (2007).

Z kolei w przypadku następcy tego popularnego pistoletu często zwraca się uwagę na lepsze rozwiązanie spustu, który działa sprawniej i pozwala uzyskiwać jeszcze lepsze rezultaty.

Nowoczesne pistolety dedykowane dla sportu – CZ Shadow 2

Czeskie zakłady zbrojeniowe z Uherskiego Brodu oferują szeroki wachlarz wyspecjalizowanych pistoletów, które idealnie sprawdzają się podczas zawodów nawet najwyższego szczebla.

Warto sprawdzić różne konstrukcje, a także zwrócić uwagę na najnowszą generację pistoletu Shadow. Dzięki niemu osiąganie dobrych wyników na strzelnicy stanie się jeszcze prostsze, a sam proces strzelania będzie wygodniejszy i przyjemniejszy.

W końcu konstrukcje Shadow są szyte na miarę potrzeb nowoczesnego strzelania sportowego – tworzone przez profesjonalistów, z myślą o profesjonalistach z branży.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles