Broń gazowa – czym jest, plusy i minusy

utworzone przez | lut 28, 2022 | 0 komentarzy

Broń gazowa bywa stosowana w wielu sytuacjach. Sięgają po nią osoby, poszukujące rozwiązań do samoobrony oraz miłośnicy sportów strzeleckich. W zależności od potrzeb i preferencji, można wybrać spośród wielu, mocno zróżnicowanych produktów.

Jakie są rodzaje broni gazowej? Kiedy warto się na nią zdecydować? Czy do posiadania pistoletu gazowego trzeba mieć zezwolenie? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Czym jest i jak działa broń gazowa?

Broń gazowa należy do nieśmiercionośnych typów uzbrojenia, w których zamiast amunicją razi się przeciwnika rozpylonymi gazami. W zależności od typu broni mogą to być różne substancje, działające w rozmaitym stopniu na ludzki organizm. Niejednokrotnie prowadzą do łzawienia oczu, kaszlu, nudności, zaburzenia równowagi i bólu głowy. Z tych też względów najczęściej broń gazową stosuje się jako narzędzie do skutecznej samoobrony. Niektóre typy broni gazowej bywają używane w sporcie i rekreacji.

Większość rodzajów broni gazowej, w tym ręczne miotacze gazu, nie wymagają pozwolenia. Precyzyjnie reguluje to ustawa o broni i amunicji.

Broń gazowa najczęściej wykorzystuje dwa rodzaje gazów – dwutlenek węgla i green gas, czyli mieszankę propanu, oleju silikonowego i substancji zapachowych. Ich zastosowanie zależy przede wszystkim od rodzaju wybranej broni.

 

Różne rodzaje broni gazowej – zalety i wady takich produktów

Broń gazowa występuje w wielu mocno zróżnicowanych wariantach. Podstawowy podział pozwala wydzielić broń:

  • pneumatyczną,
  • palną.

 

Ręczne miotacze gazu

Do typu pneumatycznego zaliczają się przede wszystkim ręczne miotacze gazu, czyli produkty służące do miotania substancji gazowych. Mają formę metalowego pojemnika, w którym znajduje się mieszanka chloroacetofenonu (CN) lub chlorobenzylideno-malonodwunitryl (CS) i freonu. Gdy naciśnie się zawór, dochodzi do rozpylenia gazu w powietrzu. Najczęściej takie produkty stosuje się jako rozwiązania do samoobrony.

Taka broń gazowa nie wymaga zezwoleń. Jest także bardzo prosta w obsłudze. W razie konieczności zastosowania samoobrony, pozwala na szybką reakcję oraz rozproszenie przeciwnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ręczne miotacze gazu działają wyłącznie na krótkich dystansach. Rozpylają bowiem chmurę aerozolu o zasięgu do 1,5 metra. Rozchodzi się ona we wszystkich kierunkach, co oznacza, że w polu rażenia może się znaleźć nie tylko napastnik, ale także osoby postronne oraz człowiek broniący się, naciskający na zawór.

 

Pistolety typu RMG

Oprócz standardowych miotaczy gazu na rynku pojawiają się także pistolety typu RMG, czyli miotacze wyglądem do złudzenia przypominające standardową broń palną. W ich przypadku nie dochodzi jednak do wystrzelenia normalnej amunicji, a rozpylenia gazu pieprzowego.

Tego typu produkty stanowią zatem świetny środek do samoobrony, nie wymagający zezwolenia na broń.

 

Gazowa broń palna

Broń gazowa to jednak nie tylko miotacze. Oprócz nich do tej kategorii zalicza się także broń lufowa, w której stosuje się naboje gazowe. Bywają to repliki najpopularniejszych pistoletów, które jednak różnią się znacząco budową od swoich pierwowzorów. Pistolety gazowe mają bowiem częściowo zaślepione lufy, co uniemożliwia zamianę nabojów gazowych na normalne.

Spotyka się pistolety i rewolwery gazowe na naboje 6 mm z bocznym zapłonem, które jednak nie odznaczają się dużą skutecznością i trwałością. Oprócz nich występują także produkty przystosowane do użytkowania z nabojami większego kalibru (nawet do 11,43), wyróżniające się znacznie większym zasięgiem i trwałością.

 

Broń gazowo-hukowa

Oddzielnym typem broni, który można wykorzystać do samoobrony, są pistolety gazowo-hukowe. To ponownie repliki standardowych pistoletów. Nie stosuje się w nich jednak ostrej amunicji, a tylko wkłady gazowe. Oprócz rozpylania gazu, urządzenie dodatkowo wydaje głośne sygnały dźwiękowe, co pozwala skutecznie przestraszyć napastnika.

 

Pistolety gazowe ASG

Pistolety gazowe typu ASG to gazowe repliki broni palnej (z ang. Air Soft Gas). Zamiast standardowej amunicji stosuje się w ich przypadku kulki z tworzywa sztucznego (średnica 6 lub 8 mm), wystrzeliwane dzięki zastosowaniu gazu (green gas lub dwutlenek węgla). Broń ASG wykorzystuje bowiem właściwości rozprężające i sprężające gazu, prowadzące do wystrzelenia kulki z lufy.

Czym wyróżnia się broń gazowa ASG? W takich pistoletach nie ma konieczności każdorazowego przeładowywania po każdym pojedynczym strzale. Doświadczenia podczas strzelania są także dość zbliżone do strzelania z normalnej broni. Można znaleźć gazowe repliki Glocka lub innych popularnych pistoletów.

Do czego wykorzystuje się pistolety ASG gazowe? Są to produkty przeznaczone do gier i potyczek sportowych, najczęściej w zespołach. Często po takie rozwiązania sięga się podczas rekonstrukcji, by jak najlepiej oddać realia historyczne.

 

Broń gazowa – czy trzeba mieć pozwolenie na broń?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o broni i amunicji, posiadanie broni palnej wymaga posiadania zezwolenia. Dotyczy to również broni gazowej palnej, czyli takiej, w której spalanie materiału miotającego prowadzi do powstania gazów sprężonych, wystrzeliwujących pocisk lub substancję z lufy. Taka broń ma duży zasięg i pozwala na rażenie ze sporej odległości.

W ustawie pojawia się jednak pewien wyjątek. Bez zezwolenia można bowiem zakupić pistolety gazowe na wkłady gazowe lub pneumatyczne, a także ręczne miotacze gazu (metalowy pojemnik lub replika pistoletu i rewolweru). Tego typu produkty są mniej niebezpieczne niż broń palna, a ich zasięg w najlepszym razie wynosi maksymalnie do 5 metrów. Pozwala to zatem na skuteczną samoobronę w potyczce z napastnikiem lub odwrócenie jego uwagi, by dać sobie czas na ucieczkę.

 

Broń gazowa – różne rozwiązania dla rozmaitych potrzeb

Dostępna na rynku broń gazowa przyjmuje wiele różnych form, dzięki czemu bywa stosowana do wielu celów. Podstawowe urządzenia, jak ręczne miotacze gazu, nie wymagają pozwolenia na broń i stanowią skuteczny produktów do samoobrony. Broń palna, do której posiadania trzeba mieć stosowne zezwolenie, bywa natomiast wykorzystywana w zawodach sportowych i w strzelaniu rekreacyjnym.

Warto poznać różne rozwiązania i wybrać to, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles