Rodzaje broni palnej – poradnik

Rodzaje broni palnej – poradnik

 • Poradnik
 • 21 lutego, 2022
 • No Comment
 • 200

Broń palna występuje w wielu wariantach. Warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej, zanim rozpocznie się przygodę ze strzelectwem sportowym albo znajdzie się odpowiednie sprzęty do obrony osobistej lub zabezpieczania mienia.

Jakie produkty są dostępne na rynku? Szczegółowa klasyfikacja wynika przede wszystkim z budowy broni. Warto również poznać podział wynikający wprost z polskich aktów prawnych, dotyczących broni i amunicji. Jakie rodzaje broni palnej można spotkać na rynku? Krótki poradnik znajdziecie poniżej.

 

Rodzaje broni palnej – czym tak naprawdę jest broń palna?

Zanim przejdziemy do analizy różnych rodzajów broni palnej, warto zacząć od podstawowych definicji. Czym w ogóle jest broń palna? Polskie przepisy prawa określają, że za broń palną uznaje się każdy przenośny rodzaj broni, który służy do miotania lub może być do tego przystosowany, by miotać pociskami (pojedynczymi lub większą ich liczbą) lub substancjami, w wyniku działania materiału miotającego.

Co oznaczają „przedmioty możliwe do przystosowania do miotania”? Przepisy zaliczają do nich przedmioty, które łatwo mogą być przerobione i zmodyfikowane tak, by pozwolić na miotanie pociskami lub substancjami.

Warto zauważyć, że zgodnie z przedstawioną powyżej definicją do broni palnej zaliczają się także pistolety sygnałowe i broń alarmowa.

 

Budowa broni a rodzaje broni palnej – podstawowa klasyfikacja

Podział broni palnej może wynikać z wielu kryteriów. Podstawowe dotyczą budowy broni. Pod tym względem wyróżnia się:

 • broń krótką (pistolety, rewolwery),
 • broń długą (karabiny, strzelby),
 • broń pośrednią (karabinki, pistolety maszynowe).

Każdy z typów odznacza się innymi właściwościami i charakterystyką, przez co bywa stosowana w innych okolicznościach i sytuacjach.

 

Broń krótka – rewolwery

Czym rewolwery różnią się od pistoletów? Przede wszystkim konstrukcją i sposobem działania. Naboje umieszcza się bowiem nie w magazynku w chwycie, a w bębenku, który jest tak naprawdę połączeniem magazynka z komorą do odpalania nabojów.

Pojawiają się dwa typy rewolwerów: z mechanizmem spustowo-uderzeniowym pojedynczym i podwójnym.

Choć rewolwery mają dłuższą historię niż obecnie używane pistolety, to jednak obecnie są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane.

 

Broń krótka – pistolety

Jednym z najpopularniejszych typów broni palnej są pistolety. W teorii są one przeznaczone do strzelania jedną ręką. Większość dostępnych na rynku konstrukcji to pistolety samopowtarzalne, wykorzystujące amunicję pistoletową umieszczaną w magazynkach. Jednym z najpopularniejszych pistoletów na świecie jest Glock 17.

 

Broń długa – karabiny

Karabiny to często spotykany rodzaj broni palnej długiej, zasilanej pełnowymiarowymi nabojami karabinowymi. Mogą występować w wersji do ręcznego przeładowywania po każdym strzale, samopowtarzalnej lub automatycznej (maszynowej).

Za najpopularniejsze rodzaje karabinów uznaje się samopowtarzalne M14 lub G3.

 

Broń długa – strzelby

Również strzelby mogą być powtarzalne, samopowtarzalne i automatyczne. Taka broń palna długa ma jednak zupełnie inną budowę niż wcześniej omówione karabiny. Najczęściej miewają lufy pozbawione gwintu. Oznacza to, że pocisk nie zyskuje rotacji, stabilizującej go podczas lotu.

Większość modeli strzelb zasila się amunicją śrutową, czyli zawierającą większą liczbę metalowych (stalowych lub ołowianych) kulek, której nie da się stabilizować rotacyjnie. Umieszcza się je w magazynkach tulejowych wzdłuż lufy. Zasięg tego typu broni jest stosunkowo niewielki i zazwyczaj nie przekracza 50 metrów.

 

Broń pośrednia – karabinki i pistolety maszynowe

Oprócz wyżej omówionych typów broni, można również spotkać rozwiązania pośrednie. Są to pistolety maszynowe i karabinki.

Pistolety maszynowe od standardowych różnią się możliwością stosowania ognia ciągłego. W wielu przypadkach pozwalają na strzelanie z użyciem obu rąk. Używa się ich do walki na krótkich dystansach, nie przekraczających 50-100 metrów.

Karabinki uznaje się za ogniwo pośrednie między pistoletami a karabinami. Zasila się je amunicją pośrednią, zwłaszcza 5,56×45 mm lub 7,62×39 mm.

 

Rodzaje broni palnej a powtarzalność strzałów

W ramach innego podziału broni palnej bierze się pod uwagę powtarzalność strzałów. Jak już stwierdziliśmy też pod tym względem występuje wiele różnić między dostępnymi na rynku produktami.

Można wyróżnić:

 • broń jednostrzałową nieautomatyczną – wymaga każdorazowego ręcznego wprowadzenia naboju do komory,
 • broń powtarzalną nieautomatyczną – pozwala na wprowadzenie naboju z magazynka do komory poprzez przeładowanie,
 • broń samopowtarzalną automatyczną – nowy nabój trafia do komory dzięki energii strzału poprzedniego pocisku,
 • broń samoczynną automatyczną – nabój trafia do komory podobnie jak przy broni samopowtarzalnej, a do oddania kolejnego strzału wystarczy tylko przytrzymać język spustu.

 

Rodzaje broni palnej – podział wynikający z ustawy

Zupełnie inny podział broni palnej znajduje się w ustawie o broni i amunicji. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami, broń dzieli się ze względu na cel stosowania danych produktów.

Pod tym względem pojawia się:

 • broń do celów ochrony osobistej (gazowa, alarmowa, ręczne miotacze gazu, paralizatory),
 • broń do celów ochrony osób i mienia (gazowa, alarmowa, pistolety maszynowe, sygnałowe, strzelny, karabinki, miotacze gazu),
 • broń do celów łowieckich,
 • broń do celów sportowych (bocznego i centralnego zapłonu gwintowana, broń gładkolufowa),
 • broń do celów rekonstrukcyjnych i historycznych,
 • broń do celów szkoleniowych,
 • broń kolekcjonerską.

Do każdej z kategorii zalicza się inne typy broni. Większość z nich wymaga posiadania zezwolenia na posiadanie broni. Pojawia się jednak kilka wyjątków, z którymi warto się zapoznać, zanim rozpocznie się przygodę ze strzelectwem i bronią palną.

 

Rodzaje broni palnej – różne oblicza broni a przepisy

Broń palna bywa mocno zróżnicowana. Warto zdawać sobie z tego sprawę, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie – wyróżniające się konkretną konstrukcją oraz przystosowane do działania w konkretnych warunkach.

Mamy nadzieję, że przedstawiony powyżej podział ze względu na długość, powtarzalność strzału i cel stosowania broni, okaże się przydatny w poszukiwaniach odpowiednich produktów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Related post

IPSC – na czym polega strzelectwo dynamiczne?

IPSC – na czym polega strzelectwo dynamiczne?

Strzelectwo staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportu, uprawianą przez ludzi w różnym wieku. Wzrost zainteresowania sprawia, że pojawiają się kolejne dziedziny…
Broń bez zezwolenia – co warto wiedzieć?

Broń bez zezwolenia – co warto wiedzieć?

Broń może być stosowana do wielu celów. Niekiedy do jej posiadania niezbędne jest specjalne zezwolenie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie…
Broń gazowa – czym jest, plusy i minusy

Broń gazowa – czym jest, plusy i minusy

Broń gazowa bywa stosowana w wielu sytuacjach. Sięgają po nią osoby, poszukujące rozwiązań do samoobrony oraz miłośnicy sportów strzeleckich. W zależności…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.