Umowa kupna sprzedaży broni – jak powinna wyglądać?

utworzone przez | lut 5, 2022 | 0 komentarzy

Legalny zakup broni palnej wymaga spełnienia pewnych formalności, wynikających z przepisów obowiązującego prawa. W przypadku nabywania broni w sklepie procedury są nieco inne, niż podczas zakupu od osoby prywatnej.

Kiedy niezbędna jest umowa kupna sprzedaży broni? Kto powinien ją podpisać i co musi się w niej koniecznie znaleźć, by transakcja była zgodna z prawem? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

 

Umowa kupna sprzedaży broni – kiedy można kupić broń?

Zanim przystąpi się do zakupu pierwszej sztuki broni, należy spełnić sporo formalności. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozwolenie na broń na przykład do celów sportowych lub kolekcjonerskich, wydane przez Wydział Postępowań Administracyjnych Policji.

Oprócz tego, bez względu na charakter transakcji (ze sklepu lub od osoby prywatnej), należy także posiadać promesę, a przy zakupie kolejnych sztuk broni legitymację posiadacza broni, którą otrzymuje się po zarejestrowaniu pierwszej sztuki broni na daną osobę.

Posiadając takie dokumenty, można udać się do sklepu z bronią lub nabyć ją od osoby prywatnej, posiadającej pozwolenie na posiadanie broni i sprzedającej jeden z egzemplarzy ze swojej kolekcji.

 

Zakup broni w sklepie – niezbędne formalności

Najczęstszym sposobem pozyskiwania broni są zakupy w wyspecjalizowanych, licencjonowanych sklepach, które mają na to pozwolenia.

By nabyć broń palną w takim miejscu, należy udać się do sklepu osobiście (zakup przez Internet nie jest możliwy). Już przy pozyskiwaniu pierwszej sztuki broni palnej, trzeba posiadać decyzję WPA o przyznaniu pozwolenia na posiadanie broni, a także promesę, którą zostawia się w sklepie. Jeśli kupuje się kolejną sztukę broni, należy okazać legitymację posiadacza broni. Dowodem legalnego zakupu broni w sklepie jest paragon i faktura.

 

Zakup broni od osoby prywatnej – umowa kupna sprzedaży broni

Inną ścieżką legalnego pozyskania broni jest zakup od osoby prywatnej, która ma pozwolenie na broń i sprzedaje jeden z egzemplarzy ze swojej kolekcji.

W tym przypadku nie ma jednak możliwości otrzymania potwierdzenia w formie paragonu lub faktury. Tworzy się zatem dokument, którego zadaniem jest potwierdzenie legalnego przeprowadzenia transakcji. Służy do tego cywilnoprawna umowa kupna sprzedaży broni.

 

Co musi zawierać umowa kupna sprzedaży broni?

Umowę sporządza się w dwóch identycznych egzemplarzach, dla każdej ze stron. Musi ona zawierać szereg niezbędnych informacji, w tym:

  • miejsce i datę zawarcia umowy,
  • dane obu stron (sprzedającego i kupującego),
  • dane broni (rodzaj, kaliber, rok produkcji, marka i numer),
  • wartość broni,
  • oświadczenie sprzedawcy, że broń została wcześniej nabyta w sposób legalny i nie jest obciążona żadnymi opłatami, nie ma wad oraz nie jest przedmiotem żadnego postępowania,
  • oświadczenie sprzedawcy, że jest jej właścicielem,
  • podpisy obu stron.

Warto dodać na końcu, że w stosunku do wszelkich spraw, których nie uregulowano w umowie, obowiązują przepisy kodeksu cywilnego.

 

Dodatkowe formalności – o czym jeszcze pamiętać przy zakupie od osoby prywatnej?

Umowa kupna sprzedaży broni w przypadku transakcji z osobą prywatną to tylko jeden z niezbędnych dokumentów, by sprzedaż/zakup był przeprowadzony legalnie. Oprócz tego kupujący ma obowiązek przedstawić pozwolenie na broń. Dodatkowo musi on także pozostawić u sprzedającego promesę, podobnie jak w przypadku zakupu w wyspecjalizowanym sklepie.

Warto też wspomnieć o tym, że kupujący ma obowiązek zarejestrować w Komendzie Wojewódzkiej Policji broń od osoby prywatnej w ciągu 5 dni od zakupu.

 

Umowa kupna sprzedaży broni od osoby prywatnej – szereg formalności

Choć zakup broni od osoby prywatnej to rozwiązanie mniej popularne niż nabycie nowych produktów w sklepie, to jednak wciąż jest to rozwiązanie, z którego korzysta wielu miłośników broni palnej. Warto zatem zdawać sobie sprawę z niezbędnych formalności do dopełnienia, by taka transakcja była w pełni legalna, by nie narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles