Broń bocznego zapłonu

utworzone przez | sty 23, 2022 | 0 komentarzy

Na rynku można spotkać rozmaite typy broni, często dzielone na różne kategorie, wynikające z wielu cech charakterystycznych poszczególnych produktów. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań w ramach broni palnej sportowej jest amunicja bocznego zapłonu.

Czym jest broń bocznego zapłonu? Jak działa i czym się odznacza? Czym się różni od centralnego zapłonu? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Amunicja i broń bocznego zapłonu – co to takiego?

Broń bocznego zapłonu to produkt specjalnie skonstruowany tak, by działał z amunicją bocznego zapłonu, która cieszy się sporą popularnością wśród użytkowników sportowych oraz miłośników łowiectwa. Najczęściej w tym wariancie występują naboje małego kalibru (zwłaszcza .22).

Różnią się one znacząco od nabojów centralnego zapłonu. Warto pamiętać o tym, że naboje bocznego zapłonu nie zadziałają oczywiście w broni centralnego zapłonu i odwrotnie.

Na czym polega różnica w budowie amunicji? O ile w centralnym zapłonie masa zapłonowa jest umieszczona w samym środku, jak wskazuje sama nazwa, o tyle w przypadku nabojów bocznego zapłonu wprasowuje się ją w kryzę łuski, a iglica uderza nie centralnie, a w sam skraj łuski.

 

Broń bocznego zapłonu – budowa nabojów

Naboje stosowane w broni bocznego zapłonu to produkty scalone. Każdy z nich składa się z kilku podstawowych elementów. Zalicza się do nich:

  • łuska,
  • spłonka (w tym przypadku jej funkcję przejmuje dno łuski),
  • ładunek miotający,
  • pocisk.

Łuska to element spajający nabój – pozwala na połączenie wszystkich wymienionych elementów w jedną całość.

Amunicja bocznego zapłonu cieszy się sporą popularnością i jest wytwarzana przez wielu producentów, zwłaszcza przez firmy amerykańskie. Jej cena zależy od wielu zmiennych, w tym oczywiście wytwórcy, masy, kalibru, prędkości i energii początkowej pocisku, a także liczby sztuk amunicji w opakowaniu.

 

Amunicja bocznego zapłonu – jak działa?

Zasada działania nabojów, które wykorzystuje broń bocznego zapłonu, jest bardzo prosta. Podczas strzału iglica uderza w samą krawędź dna łuski. Prowadzi to do rozbicia spłonki o tył komory nabojowej broni. Wówczas dochodzi do zapłonu prochowego ładunku miotającego, który znajduje się w kryzie naboju, w formie pierścienia we wnętrzu komory łuski.

Zapalenie ładunku miotającego wywołuje gwałtowną reakcję chemiczną, prowadzącą do wydzielenia dużej ilości ciepła i gazów. W ten sposób ciśnienie we wnętrzu naboju znacząco wzrasta i powoduje wyrwanie pocisku z wnętrza łuski.

 

Do czego służy amunicja i broń bocznego zapłonu?

Broń bocznego zapłonu występuje w rozmaitych wariantach. Bez większego trudu da się spotkać produkty z kategorii broni palnej krótkiej oraz długiej wyposażone właśnie w naboje tego typu.

Do czego się ich używa? Najczęściej są to rozwiązania stosowane do broni sportowej i treningowej. Naboje bocznego zapłonu kaliber .22 stanowią także częste wyposażenie myśliwych, polujących na niewielkie zwierzęta, zwłaszcza lisy lub króliki.

 

Zalety i wady broni bocznego zapłonu

Coraz więcej osób wybiera właśnie broń bocznego zapłonu. Dlaczego? Tego typu produkty odznaczają się olbrzymią uniwersalnością i wygodną obsługą nawet dla osób nie mających jeszcze dużego doświadczenia z bronią palną.

Amunicja bocznego zapłonu najczęściej bywa stosowana w broni małokalibrowej, a w szczególności .22LR, a także nieco rzadziej .22 Short.

Skąd tak duże zainteresowanie takim typem amunicji w wielu dyscyplinach sportowych? Boczny zapłon to niewielka energia początkowa, co daje tylko delikatny odrzut, a broń podczas użytkowania jest naprawdę cicha i bezpieczna dla użytkowników.

Opisane właściwości sprawiają, że w naszym kraju broń bocznego zapłonu bywa chętnie wybierana jako broń zwłaszcza do celów sportowych i treningowych.

 

Broń bocznego zapłonu – jak wybrać?

W sklepach z bronią bez trudu da się znaleźć broń i akcesoria do bocznego zapłonu. W ofercie są zarówno pistolety jak i broń długa. Podczas poszukiwań warto zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami, a także dopasować broń do własnych możliwości oraz celu, do którego dany produkt ma być wykorzystywany.

Dodatkowo należy oczywiście wyposażyć się w odpowiednią amunicję bocznego zapłonu i inne akcesoria. Pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem kupienie broni online nie jest możliwe. Jeśli pragnie się kupić broń bocznego zapłonu, należy mieć oczywiście zezwolenie, a także udać się osobiście do sklepu.

 

Broń bocznego zapłonu – popularne rozwiązanie dla sportowców

Obecnie broń bocznego zapłonu najczęściej spotyka się w wielu dyscyplinach sportowych, gdzie stanowi mocną konkurencję dla broni centralnego zapłonu. Boczny zapłon nie wyróżnia się co prawda wielką energią, ale chętnie decydują się na niego nawet osoby dopiero zaczynające swoją przygodę ze strzelectwem sportowym, gdyż jest to dla nich rozwiązanie wygodne i praktyczne. Taka konstrukcja nabojów i broni daje bowiem komfort i bezpieczeństwo, czym przekonała do siebie szerokie grono osób na całym świecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Articles